Nyitólap >

Környezetvédelem és egészségügy

Hőkezelés

Növény-egészségügyi szabályozások

Napjainkban egyre jobb minőséget követelnek a raklapon szállító cégek. Ebbe a körbe tartozik a fa nedvességtartalma is melyet mesterséges vagy természetes szárítással tudnak teljesíteni a beszállítók. A témát a FAO IPPC ISPM szabvány alkalmazásának szükségszerűsége teszi időszerűvé.

Először is rögzíteni kell hogy a jelzett szabvány szerinti hőkezelés nem azonos a szárítással, a hőkezelt raklap nem azonos a szárított raklappal. Egy szárítási cikluson belül elvégezhető a hőkezelés is, de a raklap úgy is kiszáradhat hogy a hőkezelést nem végeztük el, illetve úgy is hőkezelhetünk hogy nem végzünk szárítást. A hőkezelés lényege a szabvány alapján, hogy a fát 30 percen keresztül a hőkezelő kamrába helyezzük melynek során a geszt legalább 56 celsius fok hőmérsékletű volt. A hőkezelést végző cégnek gondoskodnia kell a kezelt faanyagok dokumetációjáról. A hőkezelt anyagot a FAO által jóváhagyott jelzéssel kell feltüntetni melyet az alábbiakban ismertetünk.


  1. XX az ország ISO kódja
  2. 000 az a kód amit a Növény-egészségügy ad ki a gyártónak
  3. DB a kérgezett anyagot jelöli (nem kötelező)
  4. HT az elvégzett hőkezelést jelenti

Elvileg 2005-ös év második felétől kötelezővé teszik a hőkezelést egy későbbi időpontban pedig a szárítást. Kínában 2003 október 1-jén lépett életbe a rendelet, amely az Európai Unió országaiból érkező fa csomagolóanyaggal kapcsolatos előírásokat fogalmazza meg. A beléptetéskor igazolni kell a kártevőmentességet, illetve a mentesítő kezelés elvégzését.

Kapcsolódó: